ترجمه آپ
دارالترجمه رسمی ترجمه آپ

ترجمه تخصصی متون شیمی
نویسنده : س. ز
زمان ایجاد : 4 سال پیش

ترجمه تخصصی متون شیمی

ترجمه تخصصی و آنلاین متون شیمی


پس از پیشرفت فناوری و ظهور و گسترش اینترنت، دنیای پژوهش نیز با تغییرات بسیار شگرفی رو به رو شد. دانشجویان پس از گسترش اینترنت می توانستند به سادگی به مقالات روز دنیا در زمینه های مختلف و به ویژه شیمی دست پیدا کنند و در همین زمینه بتوانند از ژورنال های معتبر علمی در زود ترین زمان ممکن مطالب علمی دریافت کنند. یکی از مهمترین نیاز های دانش جویان و اساتید تحصیلات تکمیلی استفاده از منابع اطلاعاتی به روز است که با توجه به گسترش اینترنت، استفاده از این موارد هم به میزان بسیار فراوانی در میان دانشجویان و پژوهشگران گسترش پیدا کرده است. پس از انتشار ژورنال های معتبر شیمی در تاریخ های تعیین شده می توان به چنین منابع ارزمشندی دسترسی پیدا کرد و علاوه بر این، از انجام تحقیقات و پژوهش های مشابه با خبر شد و به نتایج آنها برای بررسی بیشتر دسترسی پیدا کرد و در صورت نیاز از نتایج و یا منابع معرفی شده در آنها در مقالات و پایان نامه ها به کار برد و یا از این موارد برای نقل قول در منابع مختلف استفاده نمود.

ترجمه تخصصی متون شیمی


رشته ها و گرایش های متنوعی در رشته شیمی وجود دارد. گاهی اوقات نیاز است تا در هر یک از این رشته ها از شیوه مخصوص به خودشان در ترجمه و انتقال مفاهیم استفاده نمایند. در صورتی که بخواهیم متون تخصصی این رشته را دسته بندی نماییم در نهایت به دو رشته کلی صنایع شیمی و علم شیمی خواهیم رسید. ترجمه متون تخصصی شیمی در قسمت صنایع شیمیایی حوزه های متنوعی از قبیل صنایع شیمیایی، داروسازی، صنایع غذایی، الیاف مصنوعی، بهداشتی و آرایشی و همچنین بسیاری از زیر مجموعه های دیگر را در بر می گیرد. با این حال، از متون تخصصی موجود در علم شیمی می توان به بعضی از گرایش های خاص از قبیل بیولوژی، داروسازی، بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی و بسیاری دیگر از گرایش های دیگر در این رشته اشاره کرد. همانطوری که دیده می شود، در صورتی که قصد ترجمه متون تخصصی هر یک از این رشته ها و گرایش های مختلف و متنوع را داشته باشیم، باید از مترجمین فارغ التحصیل و آشنا در همان زمینه ها استفاده نماییم. در غیر این صورت، متن تولید شده و ترجمه شده مورد نظر، با مشکلات متعددی رو برو خواهد شد و فاقد کیفیت لازم خواهد بود.
یکی از نیازهای اساسی دانشجویان و علاقه مندان به شیمی و گرایش های مختلف موجود در این رشته، دسترسی و مطالعه متون تخصصی و عمومی موجود در این رشته است. به علت تخصصی تر شدن روزانه این رشته ها، یکی از مشکلات مهم و دست و پا گیر این افراد، مطالعه و خواندن این متون به حساب می آید. با این حال و به علت ضعف در سیستم آموزشی موجود در مدارس و دانشگاه ها، دانشجویان و حتی گروهی از اساتید از توانایی و دانش مورد نیاز برای مطالعه و درک مطالب موجود در این سیستم ها برخوردار نیستند. به همین علت نیاز است تا برای درک و انتقال مفاهیم از انگلیسی به فارسی، ترجمه روانی از این گونه مطالب تخصصی در دسترس علاقه مندان و افراد اهل علم قرار گیرد. دار الترجمه آنلاین آپ به عنوان سایت ترجمه غیر رسمی کشور توانسته است به خوبی اینگونه نیاز ها را درک کند و با تشکیل تیم تخصصی ترجمه متون شیمی، گامی مهم در ترجمه آنلاین در این زمینه بردارد و تیمی تخصصی برای ترجمه متون شیمی تشکیل دهد. پس از دریافت متون مورد نظر برای ترجمه، مدیر پروژه شیمی، متون مورد نظر را با توجه به تخصص هر یک از مترجمین تقسیم بندی می کند و پس از بررسی شرایط مورد نظر در اختیار آنها قرار می دهد. علاوه بر این،
یکی دیگر از خدمات شایسته و مهم موجود در دارالترجمه آنلاین آپ، ترجمه متون و مقالات نوشته شده توسط دانشجویان و اساتید از فارسی به انگلیسی، آلمانی، فرانسوی ، ایتالیایی و دیگر زبان های بین المللی است. با توجه به اینکه اکثر مطالب موجود در ژورنال های علمی رشته شیمی به زبان انگلیسی است، نیاز است تا این مقالات توسط افرادی نوشته و ویرایش شود که علاوه بر آشنایی کامل با زبان انگلیسی، قوانین و نیاز های موجود در ژورنال های تخصصی رشته شیمی را رعایت نمایند تا در روند داوری و بررسی این ژورنال ها، مقالات مورد نظر با مشکلاتی مواجه نشوند.
به صورت کلی در ترجمه متون تخصصی شیمی، نیاز است تا با توجه به ماهیت گسترده رشته شیمی و همچنین وجود گرایش های متعدد در آن، مترجمین قبل از آغاز ترجمه با یکی از گرایش های تخصصی در این رشته آشنا باشند. علاوه بر این با توجه به ماهیت تخصصی رشته های شیمی، در ترجمه فارسی به انگلیسی مقالات موجود در این رشته، نیاز است تا مترجمینی فعالیت نمایند که علاوه بر آشنایی کامل با لغات و اصطلاحات تخصصی موجود در شیمی، با نیازهای مختلف و تخصصی ژورنال های فعال در این زمینه آشنا باشند تا بتوانند ترجمه ای قابل قبول و بدون ایراد از مقالات مورد نظر ارائه دهند.

دیدگاه ها
درج دیدگاه