ترجمه آپ
دارالترجمه رسمی ترجمه آپ

ترجمه تخصصی متون زیست شناسی
نویسنده : س. ز
زمان ایجاد : 4 سال پیش
ترجمه تخصصی متون زیست شناسی-ترجمه تخصصی متون زیست شناسی
ترجمه متون تخصصی زیست شناسی هم همانند سایر رشته ها نیا

ترجمه تخصصی متون زیست شناسی

ترجمه تخصصی متون زیست شناسی


ترجمه متون تخصصی زیست شناسی هم همانند سایر رشته ها نیاز به افرادی کار بلد و همچنین با تجربه دارد. مترجمینی که در این زمینه فعالیت می کنند علاوه بر دانش و اطلاعات مورد نظر درباره ترجمه، نیاز است تا اطلاعات کافی نیز در مورد متون تخصصی زیست شناسی نیز در اختیار داشته باشند. متأسفانه دیده شده است که اکثر مراکز و دارالترجمه های فعال در زمینه ترجمه، برای کاهش هزینه ها و یا عدم در اختیار داشتن افراد متخصص، متون تخصصی زیست شناسی مورد نظر را در اختیار افراد کم تجربه قرار می دهند و در نتیجه متن ترجمه شده حاصل از این کار، به هیچ عنوان نمی تواند نظر مشتریان را به خود جذب نماید. همانطور که گفته شد، گاهی اوقات هم افرادی که از رشته زیست شناسی و یا گرایش های موجود در آن فارغ التحصیل شده اند، دست به ترجمه متون تخصصی زیست شناسی می زنند. متون تولید شده توسط این افراد هم به علت عدم آشنایی آنها با اصول و روش های ترجمه، از کیفیت و اعتبار کافی برخوردار نیست. به همین علت، بهترین و کار بلدترین مترجمین تخصصی متون زیست شناسی افرادی هستند که علاوه بر داشتن دانش مورد نظر در زمینه زیست شناسی، با روش ها و اصول ترجمه و انتقال مفاهیم از یک زبان به زبان دیگر آشنا باشند.
به طور کلی، سه نوع گرایش مختلف در رشته های زیست شناسی موجود است. که به ترتیب عبارت‌اند از علوم گیاهی، علوم جانوری و همچنین زیست شناسی دریایی. علاوه بر این، رشته زیست شناسی در مقطع کارشناسی نیز حاوی شش گرایش عمده است که عبارت‌اند از زیست عمومی، میکروبیولوژی، علوم گیاهی، ژنتیک، زیست شناسی سلولی – مولکولی، زیست دریا و همچنین علوم جانوری. به طور کلی فارغ التحصیلان یکی از این رشته ها که با اصول و روش های ترجمه آشنایی داشته باشد، می تواند مطالب عمومی موجود در این رشته ها و گرایش های مختلف را از یک زبان به زبان دیگر باز گرداند. با این حال مشکل اصلی و با اهمیت در این زمینه مرتبط با متون تخصصی موجود در این رشته ها است. برای دسترسی به کیفیت بالاتر و همچنین ارائه متون قابل فهم و درست، ما با تشکیل گروه تخصصی ترجمه متون زیست شناسی، مترجمین با سابقه و فعال در هر یک از این زمینه های تخصصی را شناسایی کرده ایم و متون دریافت شده برای ترجمه را نیز در اختیار آنها قرار می دهیم. با این حال، پس از انتقال و ترجمه مفاهیم مورد نظر و به منظور بررسی کیفیت آنها، این موارد مجدداً توسط مدیر پروژه بررسی و پس از کسب اطمینان در این زمینه، در دسترس مشتریان قرار خواهند گرفت.

ترجمه تخصصی متون زیست شناسی


یکی از مهم‌ترین فعالیت های دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی استفاده از متون تخصصی در زمینه زیست شناسی است. این نوع متون تخصصی را می توان در قالب پایان نامه ها، مقالات، نشریات علمی و سایر جزوات مربوط به این رشته تخصصی به دست آورد. علاوه بر این، کاربرد چنین متون تخصصی در مقالات و همچنین پایان نامه ها یکی از مهم‌ترین فعالیت های دانشجویان در طول دوران تحصیل و همچنین نگارش مقاله است. با این حال، دانشجویان و اساتید ممکن است در حین استفاده از چنین منابعی با مشکلاتی نیز مواجه شوند. یکی از رایج ترین مشکلات موجود در این زمینه، مشکلات مرتبط با زبان تخصصی این متون و عدم درک درست آنها از سوی دانشجویان و اساتید مربوطه است. به همین ترتیب و با درک نیاز های موجود در این زمینه، گروه تخصصی ترجمه متون زیست شناسی را در دار الترجمه آنلاین آپ تشکیل داده ایم و با استفاده از کادری متخصص، نیاز های دانشجویان را در رشته ها و همچنین گرایش های مختلف موجود در زیست شناسی تحت پوشش خود قرار داده ایم.
یکی از دشوارترین بخش های ترجمه، انتقال مفاهیم و مقالات نوشته شده از زبان فارسی به انگلیسی است. در چنین شرایطی، علاوه بر موارد ذکر شده، نیاز است تا مترجمین با نحوه انتقال مفاهیم و همچنین نوشتن متون تخصصی به زبان مقصد نیز آشنایی کاملی داشته باشند. به طور کلی عمده فعالیت مترجمین در زبان های مختلف از زبان خارجی به زبان مادری است. با این حال، وقتی که مترجمین قصد انتقال مفاهیم از زبان فارسی به انگلیسی را داشته باشند، با مشکلات متعددی در این زمینه رو برو خواهند شد. در چنین حالتی، بیشتر ترجیح داده می شود تا از مترجمینی که مدتی از دوران تحصیل خود را در کشور های دیگر گذرانده اند کمک گرفته شود. علاوه بر این، گاهی اوقات نیز از همکاری افرادی استفاده می شود که در زمینه مورد نظر، تاکنون چندین مقاله مختلف را نوشته و به ژورنال های مختلف علمی ارسال کرده باشند. در چنین شرایطی، مترجمین به صورت کامل، با نحوه نوشتن مقالات و همچنین شرایط ژورنال های مختلف برای چاپ و انتشار چنین مقالاتی آشنا هستند و به خوبی می توانند نیاز های مورد نظر دانشجویان و اساتید را در این زمینه مرتفع سازند.

دیدگاه ها
درج دیدگاه